Dla autorów
Zasady współpracy Autora z Wydawnictwem
Proces wydawniczy książki rozpoczyna się od momentu dostarczenia do Wydawnictwa KOMPLETU materiałów z naniesionymi po pozytywnych recenzjach poprawkami
Warunkiem opublikowania książek w Wydawnictwie UO jest:
- Zgłoszenie do planu wydawniczego.
Publikacje, które nie są uwzględnione w planie wydawniczym wymagają odrębnej zgody prorektora ds. nauki na wprowadzenie ich do planu;
- Zabezpieczenie środków finansowych z określeniem źródła finansowania na podstawie sporządzonej przez Wydawnictwo wstępnej kalkulacji kosztów wydania książki;
- uzyskanie pozytywnych recenzji – dwóch w wypadku monografii, skryptów i podręczników, jednej w wypadku prac zbiorowych.
Recenzentami mogą być jedynie samodzielni pracownicy naukowi, którzy nie są pracownikami tej samej uczelni co autor.
W razie jakichkolwiek wątpliwości prosimy o skontaktowanie się z sekretariatem Wydawnictwa jeszcze przed nadaniem książce ostatecznego kształtu i złożeniem jej do druku.
Zasady składania prac
W Wydawnictwie należy złożyć:
- wniosek o druk książki w EZD wraz z adresami recenzentów i ich mejlami,
- kompletną pracę, zgodną z Instrukcją dotyczącą przygotowania materiałów do druku, w formie elektronicznej (pliki można przesłać mejlem, EZD lub zamieścić na płycie CD),
- oświadczenia autora nr 1 i nr 2,
- w przypadku monografii autor ma obowiązek podpisania umowy wydawniczej sporządzonej w Wydawnictwie, natomiast w przypadku prac zbiorowych – oświadczenia.
Praca składana w wydawnictwie po poprawkach porecenzyjnych powinna zawierać także notkę informacyjną o książce, którą zamieścimy w zapowiedziach wydawniczych oraz na stronie www.wydawnictwo.uni.opole.pl
UWAGA: Proces wydawniczy książki rozpoczyna się od momentu dostarczenia do Wydawnictwa KOMPLETU materiałów z naniesionymi poprawkamipo pozytywnych recenzjach.
UWAGA: Zmiany i uzupełnienia do tekstu można wprowadzać do tekstu po otrzymaniu recenzji a przed oddaniem pracy do Wydawnictwa po poprawkach porecenzyjnych.
UWAGA: Materiały niekompletne lub niezgodne z wymaganiami Wydawnictwa nie będą przyjmowane do realizacji. Dopełnienie wspomnianych formalności przyczyni się do usprawnienia procesu wydawniczego.
Załączniki:
-
informacja o pracy zbiorowej, zwartej (monografii, skrypcie, podręczniku) do celów marketingowych,
-
kwestionariusz autora skryptu/podręcznika uczelnianego/podręcznika akademickiego
PRACE WYDAWNICZE W PEŁNYM ZAKRESIE
Prowadzimy prace wydawnicze w pełnym zakresie:
- redakcja językowa tekstów z dowolnej dziedziny, w tym tekstów obcojęzycznych (pracę nad tymi ostatnimi zlecamy filologom współpracującym z naszym wydawnictwem – języki angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, ukraiński, czeski, serbski)
- redakcja techniczna
- skład i łamanie (dysponujemy pełnym zestawem znaków właściwych dla dowolnego języka i dowolnej dyscypliny naukowej)
- przetwarzanie i obróbka obiektów graficznych bitowych i wektorowych
- korekta wydawnicza (językowa i techniczna)
- projektowanie okładek
- oprócz książek przygotowujemy też do druku zaproszenia, teczki konferencyjne, wizytówki itp.
- Dystrybucja i sprzedaż własnych publikacji
Przykłady naszych realizacji:
przykład podręcznika do nauki angielskiego
przykład tekstu matematycznego
próbka tekstu z grafiką bitową i wektorową
przykład obrobionej grafiki_bitmapa
ZASADY ETYKI PUBLIKACYJNEJ
Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego podejmuje wszelkie starania w celu utrzymania najwyższych standardów etycznych obowiązujących w praktyce wydawniczej. Standardy etyki publikacyjnej i rzetelności naukowej obowiązujące w Wydawnictwie Uniwersytetu Opolskiego są zgodne z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej (COPE – Committee on Publication Ethics) i Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego stosuje się w pełni do zasad tam przedstawionych.
Autor utworu ponosi wszelką odpowiedzialność z tytułu ewentualnego naruszenia praw autorskich i innych praw osób trzecich. Autor oświadcza, że dostarczony przez niego materiał stanowi jego własną twórczość autorską, wszystkie cytowane fragmenty tekstów innych autorów są w jego dziele odpowiednio i wyraźnie oznaczone, a rysunki, fotografie, tablice i inne materiały dzieła, które nie stanowią własnej twórczości autorskiej są także wyraźnie oznaczone.
Autor oświadcza również, że posiada zezwolenie autorów/wydawnictw tych materiałów na ich zamieszczenie w wyżej wymienionym dziele.Wydawnictwo wymaga bardzo starannego oznaczania wszelkich zapożyczeń, źródeł cytatów, ilustracji, źródeł danych,
a także wymaga przedłożenia stosownych zezwoleń na zamieszczenie materiałów ilustracyjnych objętych prawem autorskim przy czym główną odpowiedzialność ponosi Autor zgłaszający manuskrypt.Plagiat, ghostauthorship i guestauthorship są przejawem nierzetelności naukowej, Wydawnictwo będzie o wszystkich wykrytych przypadkach powiadamiać odpowiednie podmioty (Władze Uczelni, Radę Wydawniczą, recenzentów itp).
W przypadku wykrycia nadużycia lub nierzetelności po stronie autorów lub recenzentów Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego postępuje zgodnie z zasadami etyki publikacyjnej i stosuje procedury ujęte w diagramach Committee on Publication Ethics (COPE)